Четирите политически сили, които преговаряха за нова управляваща коалиция, започнаха и дискусиите за външната политика на България, предаде БНР.
От обединение "Демократична България" заявиха, че продлъжаващо блокиране на преговорите за членство на Северна Македония в ЕС не е в интерес на България.
Стефан Тафров предложи по този въпрос да бъде изработена пътна карта, която да стане част от преговорния процес. "В картата да бъдат описани съвсем конкретни искания към Скопие. Картата трябва да включва конкретни неща като: конкретен график за изграждане на обща комуникационна инфраструктура; редовни общи заседания на кабинетите и парламентите, на които да се обсъжда прилагането на Договора за приятелство и другите мерки; ревизия на учебниците по история", каза Тафров. За нов обвързващ документ между София и Скопие се обяви и представителят на партия "Има такъв народ" Димитър Гърдев.
"Това, което искаме, е да се случат няколко неща. Първо – гарантиращ документ, че нямат малцинствени претенции – и териториални – също. Другото, което е изключително важно, е да бъде прекратен езикът на омразата. Искам само да обърна внимание, че ние поддържаме тези условия да бъдат предварително ясно изразени от преговорни групи и да бъдат поети определени ангажименти", заяви Гърдев. Той настоя България да води по-активната политика в Европейския съюз.
Нов имидж на България във външнополитически план, безвизов режим със Съединените щати, влизане в Шенген, присъединяване към Еврозоната и електронно гласуване или гласуване по пощата за гражданите в чужбина. Това включва визията на "Продължаваме промяната" по последната обсъждана тема в коалиционните преговори -за външната политика.
За конструктивен диалог с Република Северна Македония се разбраха четирите преговарящи партии.
По-рано вчера четирите партии – ПП, БСП, ИТН и ДБ – преговаряха за финансовата и бюджетната политика.