Въпросът за язовирите е въпрос на национална сигурност. Това коментира по време на парламентарния контрол тази вечер вицепремиерът и министър на икономиката и индустрията Корнелия Нинова, съобщават от БНТ.
Има една народна поговорка – вода газим, жадни ходим. Хората плащат повече за вода. Нямаме поливни системи. Отнасяме се безхаберно към водните ресурси. Има лобизъм, има корупция, има частни ВЕЦ-ове, накацали по реки и язовири. От тях печелят частни интереси. Водени сме от желанието да има ред, заяви Нинова.
Откакто встъпихме в министерството но икономиката и индустрията – денонощно се опитахме да направим цялостен преглед на язовирите в България. Нямаше институция в държавата, която да можеше да каже колко язовира има, чия собственост са, за какви пари и в какво състояние. В България има 6 844 язовири. Един е собственик на водата, друг на стената, трети на водата. Първи проблем. Вижте как е разпределена собствеността: 4 962 броя са общински, 719 в министерство на земеделието, министерство на икономиката и индустрията – 499, друга собственост – неизяснена, плюс язовири на министерството на отбраната. 144 са частна собственост. Министерство на енергетиката – 38 броя. Държавна собственост – 13 броя. Току що ви представих първия проблем – 8 вида собственици на язовири. Държавно предприятие – управление и стопанисване на язовири – 547 язовира. От тях има публична общинска собственост, има такива със съдебен спор. Това предприятие осъществява технически мониторинг, обясни Нинова.
През 2018 г. предишното правителство е приело промени в закона за водите – в 3-месечен срок общините, които не могат да стопанисват язовирите, да ги дарят на държавното предприятие. Резултатът: 2 717 заявления има за прехвърляне към края на 2018 г. Отказ от областните управители – 1363 броя, допълни Нинова.