Със специален робот проучват състоянието на Бургаския залив

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели!
0
(0)

d181d18ad181 d181d0bfd0b5d186d0b8d0b0d0bbd0b5d0bd d180d0bed0b1d0bed182 d0bfd180d0bed183d187d0b2d0b0d182 d181d18ad181d182d0bed18fd0bd

С помощта на специален робот за подводни изследвания Община Бургас и Университет "Проф. д-р Асен Златаров" ще извършат мащабно проучване на екологичното състояние на Бургаския залив, съобщи БНР.

То ще се реализира в рамките на проект "Повишаване на знанията за морската околна среда за устойчиво управление на морските ресурси и постигане целите на син растеж", по който ще бъде осигурен апаратът.

За закупуването на специализирания робот ще бъде обявена обществена поръчка, като очакванията са апаратът да бъде доставен в рамките на половин година. Той ще се използва за научна и изследователска дейност от университета.

Самият робот ще се управлява дистанционно от оператор, ще може да се потапя на дълбочина до 30 метра, като по този начин ще се извършва заснемане на морското дъно в определените 6 полигона в Бургаския залив. По време на подводните изследвания ще бъде събрана възможно най-много информация за състоянието на морската околна среда и намиращите се в нея отпадъци както на повърхността, така и на дъното.

Заснетите от робота кадри с отпадъци ще бъдат анализирани от специалисти в областта на екологията и морското дело. Ако се установи наличие на отпадъци с по-големи размери, ще бъдат използвани водолазни екипи за изследването им на място и при възможност ще се изваждат от водата. По този начин ще се постигне двоен ефект. От една страна ще се придобие пълна информация за вида и състоянието на плаващите и отложените по морското дъно отпадъци. От друга страна ще се предприемат необходимите дейности за тяхното почистване, което ще допринесе за подобряване на околната среда.

Разработването на научната база данни за състоянието на Бургаския залив в зоните със силно влияние на човешката дейност ще бъде основа за изработването на стратегии за намаляване на замърсяването и опазването на природните ресурси.

Опазването на морската среда чрез изпълнението на различни мерки е част от стратегията на Община Бургас за подобряване на биоразнообразието по Южното Черноморие и постигането на т. нар. "син растеж". Като част от мерките за управление на човешкото въздействие върху морската околна среда, Университет "Проф. д-р Асен Златаров" ще разкрие нова дисциплина "Полимерни замърсители в морска среда" към магистърски програми "Екология и опазване на околната среда", "Екология и екологичен мениджмънт" и "Технология на материалите и материалознание".

Създаването на дисциплината е обвързано с анализа и класификацията на полимери в морските води и провеждането на сезонен мониторинг. Резултатите от направените подводни изследвания ще бъдат представени на научна екоконференция и две събития тип "научно кафене", в които ще участват учени, представители на бизнеса и местната общност. По време на дискусиите ще се обсъдят различни идеи за опазването на природните ресурси.

Освен изследването на морските води, ще бъде разработен "син етикет". Знакът ще се поставя на заведение, което се е включило в инициативата за намаляване на полимерните отпадъци и не предлага пластмаса за еднократна употреба като бутилки, сламки, чаши и прибори.

Източник fakti.bg / Уведомете за фалшива новина

Как ще оцените статията?

Кликнете на звездичката, за да оцените

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

Последвай ни и във фейсбук

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Next Post

Само Роналдо вкарва за Ювентус в директните елиминации на ШЛ

0 (0) Кристиано Роналдо е отбелязал седем гола за Ювентус във фазата на директните елиминации на Шампионската лига. След пристигането на португалеца в Торино "бианконерите" са изиграли шест мача на тази фаза от турнира. В този период нито един друг играч на Юве не е вкарвал гол, когато се стигне […]
d181d0b0d0bcd0be d180d0bed0bdd0b0d0bbd0b4d0be d0b2d0bad0b0d180d0b2d0b0 d0b7d0b0 d18ed0b2d0b5d0bdd182d183d181 d0b2 d0b4d0b8d180d0b5d0ba

Абонирай се за новини

НЕ ПРОПУСКАЙТЕ НОВИНИТЕ

Научете първите новините в България и Света !

Ние НЕ пращаме спам! Прочетете нашата политика за поверителност за повече информация.