
Недостатъчно служители и обучен персонал в психиатричните клиники и липса на професионална гилдия, която да изисква от държавата. Така директорката на Държавната психиатрична болница "Свети Иван Рилски" в Курило д-р Цветеслава Гълъбова обобщи ситуацията в коментар за критичния доклад на Съвета на Европа за психиатрични институции в България.
В доклада се говори за "дълбока загриженост" за хората, които пребивават в тези институции. Изброяват се дори случаи на ужасяващо отношение към пациенти. По време на проверката на експерти от комитета против изтезанията на Съвета на Европа през август тази година в болниците в Курило, Царев Брод и в Бяла, както и в домовете за хора с умствена изостаналост, е имало случаи на пациенти, които са били връзвани с катинари, бой с пръчки и шамари, малтретиране.
Д-р Цветеслава Гълъбова нарече доклада "стряскащ", но и разказа, че психиатричните заведения в България са изправени пред затруднения заради недостатъчния персонал в тях.
"При нас категорично не се случва такова нещо."
"Бой с пръчки при нас няма. При нас винаги съм казвала – аз вярвам на болните. Имаме екип, мислим еднакво, имаме еднакво отношение и не търпим такива свинщини."
"Фиксирането е с колан, но проблемът изниква от липсата на персонал. По наредба трябват пет души. В нито едно от нашите отделения няма пет души на работа. Нямаме тези пет човека като персонал. Остават един санитар, двама в най-добрия случай и една сестра с 30 психично болни мъже", каза тя в интервю за бТВ.
Д-р Глълъбова съобщи, че е уволнила за 22 години над 60 души за лошо отношение. И избори: "малтретиране – физическо, психическо, кражба на цигари, на пари – такива грозни неща, недопустими спрямо към когото и да е било, още повече спрямо хора в слаба позиция".
"Директор съм, но не мога да назнача повече хора отколкото е щатното разписание, а то се утвърждава от здравния министър. Можем отскоро да разпределяме вътре щатовете", каза директорката на психиатричната болница в Курило.
Тя отбеляза, че повечето психиатрични институции в България са били отворени преди преди 70,80,100 години. Тогава концепцията била да са далеч от хората, да не се виждат, да са в малките населени места.
Д-р Гълъбова отбеляза и друг проблем – ниското заплащане на персонала в тези болнични заведения. Основаната заплата там е 790 лв. за санитар и то в момента – след последните увеличения. Доскоро е била минималната работна заплата за страната.
Обикновено в клиниките работели местни хора, които по думите й "не са лоши", но не са добре обучени.
"Защото казвам, че е отговорна българската психиатрична асоциация. Къде е тя в този процес, кога застана с имена и каза това ще направим", попита д-р Гълъбова.
Тя отбеляза, че здравният министър проф. Костадин Ангелов е единственият, който не е забавил стратегията за психично здраве и след година "отлежаване" я е качил за обществено обсъждане. И продължи да задава въпроси:
"Какво направи националният консултант? Нищо. Ако бяхме застанали като гилдия, нямаше администрация, която да ни се опъне на исканията за промяна. Плочки и дограми не лекуват. Но истината е, че най-големите стигматизатори в нашата област са психиатрите", коментира д-р Гълъбова.
Тя отбеляза, че в Курило има предвидени 13 легла за ковид. И вече там са настанени двама пациенти, на които са на кислород. Психиатричното завдение ще получи и два кислородни концентратора и ще им бъде подарен още един – от настойник на пациантка.
Източник clubz.bg / Уведомете за фалшива новина